TELEFON: 693 561 309 EMAIL: biuro@rasterm.pl
Pytania
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
- Czy Pompa Ciepła musi współpracować z ogrzewaniem podłogowym? odp. Pompa Ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, które powinno współpracować również z niskotemperaturowym emiterem ciepła czyli "podłogówką", wówczas PC pracuje optymalnie. Oczywiście można podłączyć Pompę Ciepła do instalacji grzejnikowej, ale takie rozwiązanie sprawi, że Pompa Ciepła bedzie pracowała nieekonomicznie co spowoduje stosunkowo wysokie rachunki za energię ektryczną.
- Co jest zdrowsze? Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? odp. Rozkład temperatury w pomieszczeniu w zależności od wysokości jest optymalny dla ogrzewania podłogowego – większość energii cieplnej zlokalizowana jest bowiem w strefie przebywania ludzi (w ogrzewaniu podłogowym ciepło rozchodzi się od dołu z dużej powierzchni, natomiast w pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym grzejnikiem najcieplej jest pod sufitem).
Nie bez znaczenia dla zdrowia jest też inna zaleta ogrzewania podłogowego – jest ono najbardziej przyjazne dla alergików, ponieważ kurz nie krąży w powietrzu, tak jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest też to, że zyskujemy dodatkowo komfort ciepłej podłogi. Zimne podłogi wykończone terakotą, gresem czy kamieniem stają się ciepłe i z przyjemnością chodzi się po nich boso, nawet zimą. - Jakie Pompy Ciepła są najmniej awaryjne? odp. Bazując na naszym doświadczeniu, które zdobyliśmy podczas wielu napraw Pomp Ciepła gruntowych jak i powietrznych, naszym zdaniem najmniej awaryjnymi urzadzeniami są produkty japońskie firm Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Toshiba, które mają największe zaplecze technologiczne z całej światowej branży HVAC. Pamiętajmy również o tym, że ważnym czynnikiem składającym się na bezawaryną pracę Pompy Ciepła to regularne przeglądy serwisowe realizowane zgodnie z zaleceniami danego producenta.
- Jaka Pompa Ciepła jest lepsza... gruntowa czy powietrzna? odp. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od warunków w jakich będzie pracować oraz od stopy zwrotu z inwestycji. Jak powszechnie wiadomo pompy gruntowe (woda-woda lub solanka-woda) są stosunkowo drogie ze względu na konieczność zrobienia donego źródła ciepła, czyli najczęściej gruntowy kolektor pionowy lub poziomy. Fakt ten powoduje, iż tego typu rozwiązania są coraz rzadziej wybierane przez inwestorów. Natomiast pompy powietrzne (powietrze-woda) dzięki dopracowanej technologii i stosunkowo niskiej cenie są bardzo dobrym kompromisem pomiędzy kosztami poniesionymi na inwestycję, a miesięcznymi kosztami utrzymania systemu grzewczego.
- Split czy Monoblock... co wybrać? odp. Prawie każdy producent Pomp Ciepła ma w swojej ofercie urządzenia w tych dwóch wersjach. "SPLIT" występuje jako urządzenie składające się z jednostki zewnętrznej (agregat) oraz jednostki wewnętrznej (hydrobox) połączone ze sobą freonową instalacją chłodniczą co umożliwia stosowanie tego typu rozwiązania w krajach takich jak Polska, gdzie temperatura zewnętrzna okresowo spada mocno poniżej zera. "MONOBLOCK" to urządzenia, które składają się tylko z jednostki zewnętrznej, w której umieszczone są wszystkie elementy, rozwiązanie takie jest dużo prostrze w instalacji ale jednocześnie jest bardziej narażone na wychłodzenie cieczy grzewczej. Doskonale sprawdzają się w cieplejszych krajach takich jak Włochy, Hiszpania itp.
- Czy Powietrzna Pompa Ciepła może działać poniżej -20st.C ? odp. Tak, większość powietrznych Pomp Ciepła może funkcjonować w temperaturach ujemnych, ale nie każda poniżej -20st.C. Tutaj liderem w branży jest Pompa Panasonic T-CAP, gdzie producent gwarantuje sprawne działanie urządzenia do temp. -28st.C!
- Czy Powietrzna Pompa Ciepła o mocy 9kW będzie odpowiednia do budynku o powierzchni użytkowej 110m2 ? odp. Moc grzewcza deklarowana przez producenta np 9kW, to moc maksymalna jaką generuje urządzenie przy temp. zewnętrznej +7st.C. Natomiast aby profesjonalnie dobrać PC do budynku, mysimy wiedzieć jaką moc grzewczą generuje przy różnych temperaturach np ujemnych. Niezbędna jest tutaj fachowa wiedza specjalisty, który przy doborze sprawdzi dokładnie parametry urządzenia oraz izolacyjność budynku. Rozbierzność między urządzeniami dostępnymi na rynku jest niestety ogromna, często zdarza się, że urządzenie o mocy 9kW jednego producenta ma większą moc grzewczą przy temperaturach minusowych niż np urządzenie innego producenta o mocy 12kW.